indywidualne mistrzostwa ¶wiata juniorów (IM¦J)


Rozgrywki na torach klasycznych o nagrody FIM, z udziałem zawodników młodzieżowych do lat dwudziestu jeden. Wprowadzono je do kalendarza rozgrywek dzięki staraniom byłego wiceprezydenta Komisji Wy¶cigów Torowych (CCP) FIM Carla Gustava Ringbloma ze Szwecji oraz działacza Polskiego Zwi±zku Motorowego Bronisława Ratajczyka.

Pocz±tkowo, w latach 1977-1987, IM¦J rozgrywano jako Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów (IMEJ). Od 1988 roku s± już rozgrywane jak indywidualne Mistrzostwa ¦wiata Juniorów (IM¦J). Rozgrywki poprzedzaj± eliminacje i półfinały. W IM¦J (IMEJ) od pocz±tku (od 1977 roku) uczestnicz± polscy żużlowcy, odgrywaj±c w tej rywalizacji znacz±c± rolę. A polski sport żużlowy na płaszczyĽnie młodzieżowej rywalizacji odniósł największe sukcesy z tytułami IM¦J wł±cznie.

Wraz z końcem rywalizacji w sezonie 2015 postanowiono, że od sezonu 2016 będ± obowi±zywały nowe zasady kwalifikacji do Indywidualnych Mistrzostw ¦wiata Juniorów, w których miało odbyć się trzy rundy kwalifikacyjne. Z każdej rundy awansować miało czterech najlepszych zawodników. Dodatkowo trzy stałe dzikie karty uzyskać mieli zawodnicy nominowani przez komisję, w skład której wchodzili przedstawiciele nowego promotora cyklu - firmy One Sport. Dwóch zawodników rezerwowych w każdym finale również miało być akceptowanych przez komisję.

Medali¶ci
Indywidualnych Mistrzostw ¦wiata Juniorów
Rok Tor
1977-07-24 Vojens Alf Bussk - DEN Joe Owen - GB Les Collins - GB
1978-07-23 Lonigo Finn Rune Jensen - DEN Kevin Jolly - GB Neil Middletdich - GB
1979-07-22 Leningrad Ron Preston - USA Aitart Fajzulin - ZSRR Ari Koponen - FIN
1980-07-20 Pocking Tommy Knudsen - DEN Tony Briggs - NZ Dennis Sigalos - USA
1981-07-18 Slany Shwan Moran - USA Antonin Kasper - CSRS Jiri Hnidak - CSRS
1982-07-18 Pocking Antonin Kasper - CSRS Mark Countrey - GB Petr Ravn - DEN
1983-07-24 Lonigo Steve Barker - AUS Bavid Bargh - NZ Marvyn Cox - GB
1984-07-28 King's Lynn Marvyn Cox - GB Neil Evits - GB Steve Lucero - USA
1985-07-14 Abensberg Per Jonsson - SWE Jimmy Nilsen - SWE Ove Hansen - DEN
1986-07-13 Równe Igor Marko - ZSRR Tony Olson - SWE Brian Karger - DEN
1987-07-11 Zielona Góra Gary Havelock - BG Piotr ¦wist - PL Sean Wilson - GB
1988-07-10 Slany Peter Nahlin - SWE Henrik Gustafsson - SWE Brian Karger - DEN
1989-09-24 Lonigo Gert Handberg - DEN Chris Louis - GB Niklas Karlsson - SWE
1990-09-09 Lwów Chris Louis - GB Rene Aas - ZRSS Tony Rickardsson - SWE
1991-09-30 Coventry Brian Andersen - DEN Morten Andersen - DEN Jason Lyons - AS
1992-08-?? Pfaffenhofen Leigh Adams - AS Mark Loram - GB Joe Screen - GB
1993-08-15 Pardubice Joe Screen - GB Mikael Karlsson - SWE Rune Holta - NOR
1994-08-14 Elgane Mikael Karlsson - SWE Rune Holta - NOR Jason Crump - AS
1995-08-05 Tampere Jason Crump - AS Daniel Anderson  SWE Ryan Sullivan - AS
1996-08-04 Olching Piotr Protasiewicz - PL Ryan Sullivan - AS Jesper B. Jensen - DEN
1997-08-02 Mseno Jesper B. Jensen - DEN Rafał Dobrucki - PL Scott Nichols - GB
1998-08-01 Piła Robert Dados - PL Krzysztof Jabłoński - PL Matej Ferjan - SLO
1999-08-07 Vojens Lee Richardson - GB Ales Dryml - CS Nigel Sadler - AS
2000-08-27 Gorzów Andreas Jonsson - SWE Krzysztof Cegielski - PL Jarosław Hampel - PL
2001-08-26 Peterborough Dawid Kujawa - PL Lukas Dryml - CS Rafał Okoniewski - PL
2002-09-07 Slany Lukas Dryml - CS Krzysztof Kasprzak - PL David Hove - GB
2003-09-13 Kumla Jarosław Hampel - PL Chris Harris - GB Rafał Szombierski - PL
2004-09-11 Wrocław Robert Mi¶kowiak - PL Kenneth Bjerre - DEN Matej Zagar - SLO
2005-09-17 Winer Neustadt Krzysztof Kasprzak - PL Tomas Suchanek - CZ Fredrik Lindgren - SWE
2006-09-02 Terenzano Karol Z±bik - PL Antonio Lindbeck - SWE Christian Hefenbrock - GER
2007-09-09 Ostrów Emil Saifutdinow - RUS Chris Holder - AS Paweł Hlib - PL
2008-10-04 Pardubice Emil Saifutdinow - RUS Chris Holder - AS Jurica Pavlic - CRO
2009-10-03 Grocjan Darcy Ward - AS Jurica Pavlic - CRO Patric Hougaard - DEN

2010 3 turnieje -

Darcy Ward - AS Maciej Janowski - PL Maksim Bogdanov - LOT
1 Gdańsk    Polska Maksim Bogdanovs - Łotwa Patric Hougard - Dania Jurica Pavlic - Chorwacja
2 Daugavpils    Łotwa Darcy Ward - Australia Maksim Bogdanovs - Łotwa Artiom Laguta - Rosja
3 Pardubice    Czechy Maciej Janowski - Polska Darcy Ward - Australia Martin Vaculik - Słowacja

2011 4 turnieje -

Maciej Janowski - PL Darcy Ward - AS Przemysław Pawlicki - PL
1 Pool    Anglia Darcy Ward - Australia Maciej Janowski - Polska Dennis Andresson - Szwecja
2 Holsted    Dania Maciej Janowski - Polska Martin Vaculik - Słowacja Dennis Andresson - Szwecja
3 Pardubice    Czechy Maciej Janowski - Polska Przemysław Pawlicki - Polska Piotr Pawlicki - Polska
4 Gniezno    Polska Przemysław Pawlicki - Polska Darcy Ward - Australia Partyk Dudek - Polska

2012 7 turniejów -

Michael Jepsen Jensen - DEN Maciej Janowski - PL Mikkel B. Jensen - DEN
21.07 Lonigo    Włochy Michael Jesper Jensen - Dania Przemysław Pawlicki - Polska Bartosz Zmarzlik - Polska
04.08 Lendava    Słowenia Maciej Janowski - Polska Mikkel Bech Jensen - Dania Patryk Dudek - Polska
18.08 Coventry    Wielka Brytania Michael Jesper Jensen - Dania Przemysław Pawlicki - Polska Mikkel Bech Jensen - Dania
15.09 Tarnów    Polska Michael Jesper Jensen - Dania Patryk Dudek - Polska Maciej Janowski - Polska
13.10 Pardubice    Czechy Maciej Janowski - Polska Michael Jesper Jensen - Dania Aleksandr Loktajev - Ukraina
03.11 Bahia Blanca    Argentyna Michael Jesper Jensen - Dania Maciej Janowski - Polska Pontus Aspgren - Szwecja
10.11 Bahia Blanca    Argentyna Maciej Janowski - Polska Michael Jesper Jensen - Dania Mikkel Bech Jensen - Dania

2013 3 turnieje -

Patryk Dudek - PL Piotr Pawlicki - PL Kacper Gomólski - PL
29.06 Piła    Polska Patryk Dudek - Polska Kacper Gomólski - Polska Andriej Lebiediev - Łotwa
10.08 Brewick    Anglia Piotr Pawlicki - Polska Kacper Gomólski - Polska Vaclav Milik - Czechy
14.09 Terenzano    Włochy Piotr Pawlicki - Polska Mikkel Bech Jensen - Dania Patryk Dudek - Polska

2014 3 turnieje -

Piotr Pawlicki - PL Kacper Gomólski - PL Mikkel Michelsen - DEN
19.07 Lonigo   Włochy Piotr Pawlicki - Polska Vaclav Milik - Czechy Mikkel Michelsen - Dania
18.08 Ostrów   Polska Piotr Pawlicki - Polska Kacper Gomólski - Polska WoĽniak Szymon - Polska
4.10 Pardubice   Czechy Kacper Gomólski - Polska Mikkel Michelsen - Dania Piotr Pawlicki - Polska

2015 3 turnieje -

Zmarzlik Bartosz - PL Thomsen Anders - DEN Michelsen Mikkel - DEN
11.07 Lonigo   Włochy Zmarzlik Bartosz - Polska Michelsen Mikkel- Dania Busk Nikolai - Dania
15.08 Lublin   Polska Przedpełski Paweł Zmarzlik Bartosz - Polska Lebiediew Andrzej - Łotwa
19.09 Pardubice   Czechy Michelsen Mikkel- Dania Thomsen Anders - Dania Zmarzlik Bartosz - Polska

2016 3 turnieje -

Max Fricke - AS Krystian Pieszczek - PL Robert Lambert - GB
18.06 King's Lynn   Anglia Pieszczek Krystian - Polska Robert Lambert - Anglia Max Fricke - Australia
16.09 Pardubice   Czechy Dimitri Berge - Francja Partic Hansen - Dania Max Fricke - Australia
02.10 Gdańsk   Polska Wiktor Kułakow - Rosja Max Fricke - Australia Erik Riss - Niemcy

2017 3 turnieje -

Maksym Drabik - PL Bartosz SMektała - PL Max Fricke - AS
23.07 Poznań   Polska Maksym Drabik - Polska Bartosz Smektała - Polska Jewgienij Kostygow - Łotwa
08.09 Gustrow   Niemcy Bartosz Smektała - Polska Robert Lambert - Anglia Brady Kurtz - Australia
29.09 Pardubice   Czechy Maksym Drabik - Polska Kacper Woryna - Polska Max Fricke - Australia

2018 3 turnieje -

Bartosz Smektała - PL Maksym Drabik - PL Robert Lambert - GB
16.06 Daugavpils   Łotwa Maksym Drabik - Polska Robert Lambert - Anglia Bartosz Smektała - Polska
22.07 Leszno   Polska Maksym Drabik - Polska Bartosz Smektała - Polska Daniel Bewley - Anglia
28.09 Pardubice   Czechy Bartosz Smektała - Polska Robert Lambert - Anglia Dominik Kubera - Polska

2019 3 turnieje -

Maksym Drabik - PL Bartosz Smektała - PL Dominik Kubera - PL
16.06 Lublin   Polska Gleb Czugunow - Rosja Bartosz Smektała - Polska Robert Lambert - Anglia
22.07 Gustrow   Niemcy Dominik Kubera - Polska Maksym Drabik - Polska Jan Kvech - Czechy
28.09 Pardubice   Czechy Gleb Czugunow - Rosja Bartosz Smektała - Polska Maksym Drabik - Polska

  

medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW
w Młodzieżowych
Indywidualnych Mistrzostwach ¦wiata
Stan na
2019-10-10
medalowe zdobycze PAŃSTW
w Młodzieżowych
Indywidualnych Mistrzostwach ¦wiata
Lp. Zawodnik   Państwo
1 Darcy Ward 2 1     14 13 7
2 Maksym Drabik 2 1    
3 Emil Sajfutdinow 2       7 3 9
4 Maciej Janowski 1 2    
5 Smektała Bartosz 1 2     6 4 5
6 Antonin Kasper 1 1    
7 Chris Louis 1 1     5 7 9
8 Mikael Karlsson Max 1 1    
9 Lukas Dryml 1 1     4 6 3
10 Krzysztof Kasprzak 1 1    
11 Piotr Pawlicki 1 1     3 2  
12 Joe Screen 1   1  
13 Jason Crump 1   1   2 4 1
14 Jesper B. Jensen Monberg 1   1  
15 Jarosław Hampel 1   1   2   2
16 Marvyn Cox 1   1  
17 Max Frike 1   1     2  
18 Alf Buck 1      
19 Finn Rune Jensen 1         1 1
20 Ron Preston 1      
21 Tommy Knudsen 1         1 1
22 Shaun Moran 1      
23 Steve Baker 1           2
24 Per Jonsson 1      
25 Igor Marko 1           1
26 Gary Havelock 1      
27 Peter Nahlin 1           1
28 Gert Handberg 1      
29 Brian Andersen 1           1
30 Leigh Adams 1      
31 Piotr Protasiewicz 1              
32 Robert Dados 1              
33 Lee Richardson 1              
34 Andreas Jonsson 1              
35 Dawid Kujawa 1       z toruńskim klubem
na przestrzeni lat
zwi±zanych było
36 Robert Mi¶kowiak 1      
37 Karol Z±bik 1      
38 Michael Jesper Jensen 1       19
39 Patryk Dudek 1      
40 Zmarzlik Bartosz 1       medalistów mistrzostw ¶wiata juniorów, którzy wystartowali w polskiej lidze z aniołem na piersi
41 Chris Holder   2    
42 Ryan Sullivan   1 1  
43 Jurica Pavlic   1 1          
44 Rune Holta   1 1          
45 Kacper Gomólski   1 1          
46 Joe Owen   1            
47 Kevin Jolly   1            
48 Ariat Faizulin   1            
49 Tony Briggs   1            
50 Mark Courtney   1            
51 David Bargh   1            
52 Neil Evitts   1            
53 Jimmy Nilsen   1            
54 Tony Olsson   1            
55 Piotr ¦wist   1            
56 Henrik Gustafsson   1            
57 Rene Aas   1            
58 Morten Andersen   1            
59 Mark Loram   1            
60 Daniel Andersson   1            
61 Rafał Dobrucki   1            
62 Krzysztof Jabłoński   1            
63 Ales Dryml   1            
64 Krzysztof Cegielski   1            
65 Chris Harris   1            
66 Kenneth Bjerre   1            
67 Tomas Suchanek   1            
68 Antonio Lindbaeck   1            
69 Thomsen Anders   1            
70 Krystian Pieszczek   1            
71 Brian Karger     2          
72 Mikkel Michelsen     2          
73 Robert Lambert     2          
74 Les Collins     1          
75 Neil Middleditch     1          
76 Ari Koponan     1          
77 Dennis Sigalos     1          
78 Jirzi Hnidak     1          
79 Peter Rvan     1          
80 Steve Lucero     1          
81 Ole Hansen     1          
82 Sean Wilson     1          
83 Niklas Karlsson     1          
84 Tony Rickardsson     1          
85 Jason Lyons     1          
86 Scott Nicholls     1          
87 Matej Ferjan     1          
88 Nigel Sadler     1          
89 Rafał Okoniewski     1          
90 David Howe     1          
91 Rafał Szombierski     1          
92 Matej Zagar     1          
93 Fredrik Lindgren     1          
94 Christian Hefenbrock     1          
95 Paweł Hlib     1          
96 Patric Hougaard     1          
97 Maksim Bogdanow     1          
98 Przemysław Pawlicki     1          
99 Mikkel B. Jensen     1          
100 Kubera Dominik     1          

strona główna

toruńskie turnieje turnieje ¶wiatowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt