indywidualne mistrzostwa europy juniorów (IMEJ)
Rozgrywki (IMEJ) przeprowadzane na żużlowych torach
klasycznych, z udziałem zawodników do lat dwudziestu jeden od 1977 roku. Od
1979 roku w zawodach o medale IMEJ startowali także zawodnicy spoza Europy,
sięgając nawet po tytuły mistrzowskie.
Pierwszy finał IMEJ rozegrano 24 lipca na torze w Vojens, pierwszym
triumfatorem został Duńczyk Alf Busk. W finale tym wystąpiło dwóch Polaków,
Mariusz Okoniewski i Andrzej Huszcza. W 1987 roku srebrny medali IMEJ wywalczył
w Zielonej Górze Piotr Świst.
W 1988 roku Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów zostały przekształcone w Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów.
Upłynęło wiele czasu i z końcem wieku przywrócono tę formę
rywalizacji.
Europejska Unia Motocyklowa będąca odpowiednikiem UEFA
w piłce nożnej, od 1997 roku rozpoczęła organizację rozgrywek w ramach
mistrzostw i Pucharów Europy. Pierwszym żużlowym turniejem, który przeprowadziła
był Indywidualny Puchar Europy Juniorów U-19, rozegrany w 1997 roku, który był
preludium do MEJ. Zawody odbyły się we Wrocławiu, wygrał je Bartłomiej Bardecki,
a do 1998 nosiły już nazwę Mistrzostw Europy Juniorów do lat 19.
W nowej-starej formule MEJ
zawodnicy rywalizowali najpierw w trzech półfinałach, a potem w finale. W
zawodach wystartować mogli jedynie zawodnicy którzy nie ukończyli 19 roku życia,
a od roku 2017 zawodnicy do lat 21.
Rywalizacja o prymat IMEJ,
była również ważna dla toruńskiego sportu żużlowego, bowiem najwyższy laur
wywalczył syn toruńskiego zawodnika, a później szkoleniowca
Jana Ząbika,
Karol.
Medaliści Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów w nowym tysiącleciu |
|||||
Rok | Tor - Kraj | ||||
1997 | Wrocław | Bartłomiej Bardecki - PL | Rafał Okoniewski - PL | Mariusz Węgrzyk - PL | |
1998-07-18 | Krsko | Rafał Okoniewski - PL | Krzysztof Cegielski - PL | Mariusz Węgrzyk - PL | |
1999-08-01 | Gniezno | Rafał Okoniewski - PL | Karol Malecha - PL | Jarosław Hampel - PL | |
2000-08-27 | Ljubljana | Lukas Dryml - CZ | Niels-Kristian Iversen -DEN | Zbigniew Czerwiński - PL | |
2001-10-06 | Pardubice | Łukasz Romanek - PL | Rafał Kurmański - PL | Daniel Davidsson - SWE | |
2002-08-25 | Daugavpilis | Matej Zagar - SLO | Rafał Kurmański - PL | Fredrik Lindgren - SWE | |
2003-09-20 | Pocking | Kenneth Bjerre - DEN | Janusz Kołodziej - PL | Antonio Lindbaeck - SWE | |
2004-08-28 | Rybnik | Antonio Lindbeack - SWE |
Karol Ząbik - PL |
Morten Risager - DEN | |
2005-08-20 | Mseno |
Karol Ząbik - PL |
Kostia Podżukis - LOT | Robert Pettersson - SWE | |
2006-08-15 | Grocjan | Jurica Pawlic- CRO | Andriej Karpow - UKR | Lars Hansen - DEN | |
2007-08-05 | Częstochowa | Nicolai Klindt - DEN | Jurica Pavlic - CRO | Filip Sitera - CZ | |
2008-08-30 | Stranslund | Artur Mroczka - PL | Maciej Janowski - PL | Artiom Wodjakow - RUS | |
2009-07-11 | Tarnów | Przemysław Pawlicki - PL | Maciej Janowski - PL | Martin Vaculik - SLO | |
2010-07-24 | Gorican | Denis Andersson - SWE | Przemysław Pawlicki - PL | Patryk Dudek - POL | |
2011-07-09 | Lubljana | Piotr Pawlicki - PL |
Michael Jepsen Jensen - DEN |
Witalij Biełousow - RUS | |
2012-08-25 | Opole | Bartosz Zmarzlik - PL | Tobiasz Musielak - POL | Mikkel Michelsen -DEN | |
2013-08-24 | Gustrow | Mikkel Michelsen - DEN | Andrzej Lebiediew - LOT | Bellego David - FRA | |
2014-09-27 | Rybnik | Vaclav Milik - CZ | Kacper Woryna - POL | Andrzej Lebiediew - LOT | |
2015-08-29 | Silkeborg | Thomsen Anders - DEN | Jakobsen Busk Nikolai - DEN | Smektała Bartosz- PL | |
2016-09-10 | Lamothe-Landerron | Dimitri Berge - FRA | Eduard Krcmar - CZ | Siergiej Łogaczow - RUS | |
2017-08-26 | Daugavpilis | Robert Lambert - GB | Bartosz Smektała - PL | Andreas Lyager - DEN | |
2018-09-15 | Stranslund | Dominik Kubera - PL | Wiktor Lampart - PL | Frederik Jakobsen - DEN | |
2019-08-31 | Równe | Wiktor Lampart - PL | Roman Lachbaum - RUS | Mads Hansen - DEN | |
2020-10-12 | Gdańsk | Birkemose Marcus - DEN | Miśkowiak Jakub - PL | Woetin Aleksander - SWE | |
2021-08-07 | Ryga | Gusts Francis - LOT | Hellstroen-Baengs Philip - SWE | Cierniak Mateusz - PL | |
2022-09-17 | Nagyhalasz | Knudsen Jesper - DEN | Pollestad Mathias - NOR | Henriksson Casper - SWE | |
2023-08-19 | Gorzów | Przyjemski Wiktor - PL | Ratajczak Damian - PL | Pollestad Mathias - NOR |
medalowe zdobycze ZAWODNIKÓW w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów |
Stan na 2023-12-25 |
medalowe zdobycze PAŃSTW w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów |
|||||||
Lp. | Zawodnik | Państwo | |||||||
1 | Rafał Okoniewski | 2 | 1 | - | 12 | 16 | 7 | ||
2 | Ząbik Karol | 1 | 1 | - | |||||
3 | Przemysław Pawlicki | 1 | 1 | - | 6 | 3 | 6 | ||
4 | Jurica Pawlic- CRO | 1 | 1 | - | |||||
5 | Wiktor Lampart - POL | 1 | 1 | - | 2 | 1 | 6 | ||
6 | Antonio Lindbeack - SWE | 1 | - | - | |||||
7 | Artur Mroczka - PL | 1 | - | - | 2 | 1 | 1 | ||
8 | Bartłomiej Bardecki - PL | 1 | - | - | |||||
9 | Bartosz Zmarzlik - PL | 1 | - | - | 1 | 2 | 1 | ||
10 | Denis Andersson - SWE | 1 | - | - | |||||
11 | Kenneth Bjerre - DEN | 1 | - | - | 1 | 1 | - | ||
12 | Lukas Dryml - CZ | 1 | - | - | |||||
13 | Łukasz Romanek - PL | 1 | - | - | 1 | - | 1 | ||
14 | Matej Zagar - SLO | 1 | - | - | |||||
15 | Mikkel Michelsen - DEN | 1 | - | - | 1 | - | 1 | ||
16 | Nicolai Klindt - DEN | 1 | - | - | |||||
17 | Piotr Pawlicki - PL | 1 | - | - | 1 | - | - | ||
18 | Vaclav Milik - CZ | 1 | - | - | |||||
19 | Thomsen Anders - DEN | 1 | - | - | - | 1 | 2 | ||
20 | Dimitri Berge - FRA | 1 | - | - | |||||
21 | Robert Lambert - GB | 1 | - | - | - | 1 | 1 | ||
22 | Dominik Kubera - POL | 1 | - | - | |||||
23 | Birkemose Marcus - DEN | 1 | - | - | - | 1 | - | ||
24 | Gusts Francis - LOT | 1 | - | - | |||||
25 | Knudsen Jesper - DEN | 1 | - | - | - | - | 1 | ||
26 | Przyjemski Wiktor - PL | 1 | - | - | |||||
27 | Maciej Janowski - PL | - | 2 | - | |||||
28 | Rafał Kurmański - PL | - | 2 | - | |||||
29 | Andrzej Lebiediew - LOT | - | 1 | 1 | |||||
30 | Smektała Bartosz - PL | - | 1 | 1 | |||||
31 | Pollestad Mathias - NOR | - | 1 | 1 | |||||
32 | Andriej Karpow - UKR | - | 1 | - | |||||
33 | Janusz Kołodziej - PL | - | 1 | - | |||||
34 | Kacper Woryna - POL | - | 1 | - | |||||
35 | Karol Malecha - PL | - | 1 | - | |||||
36 | Kostia Podżukis - LOT | - | 1 | - | |||||
37 | Krzysztof Cegielski - PL | - | 1 | - | |||||
38 | Michael Jepsen Jensen - DEN | - | 1 | - | |||||
39 | Niels-Kristian Iversen -DEN | - | 1 | - | |||||
40 | Tobiasz Musielak - POL | - | 1 | - | |||||
41 | Jakobsen Busk Nikolai - DEN | - | 1 | - | |||||
42 | Eduard Krcmar - CZ | - | 1 | - | |||||
43 | Roman Lachbaum - RUS | - | 1 | - | |||||
44 | Miśkowiak Jakub - POL | - | 1 | - | |||||
45 | Hellstroem-Baengs Philip - SWE | - | - | 1 | |||||
46 | Mariusz Węgrzyk - PL | - | - | 2 | |||||
47 | Antonio Lindbaeck - SWE | - | - | 1 | |||||
48 | Artiom Wodjakow - RUS | - | - | 1 | |||||
49 | Bellego David - FRA | - | - | 1 | |||||
50 | Daniel Davidsson - SWE | - | - | 1 | |||||
51 | Filip Sitera - CZ | - | - | 1 | |||||
52 | Fredrik Lindgren - SWE | - | - | 1 | |||||
53 | Jarosław Hampel - PL | - | - | 1 | |||||
54 | Lars Hansen - DEN | - | - | 1 | |||||
55 | Martin Vaculik - SLO | - | - | 1 | |||||
56 | Mikkel Michelsen -DEN | - | - | 1 | |||||
57 | Morten Risager - DEN | - | - | 1 | |||||
58 | Patryk Dudek - POL | - | - | 1 | |||||
59 | Robert Pettersson - SWE | - | - | 1 | |||||
60 | Witalij Biełousow - RUS | - | - | 1 | |||||
61 | Zbigniew Czerwiński - PL | - | - | 1 | |||||
62 | Siergiej Łogaczow - RUS | - | - | 1 | |||||
63 | Andreas Lyager - DEN | - | - | 1 | |||||
64 | Frederik Jakobsen - DEN | - | - | 1 | |||||
65 | Mads Hansen - DEN | - | - | 1 | |||||
66 | Woetin Aleksander - SWE | - | - | 1 | |||||
67 | Cierniak Mateusz - PL | - | - | 1 | |||||
60 | Henrikson Casper - SWE | - | - | 1 | |||||
60 | Ratajczak Damian - PL | - | - | 1 |
Źródło: Wiesław Dobruszek; "Żużlowe ABC" t. I; Leszno 2004