drużynowe mistrzostwa polski juniorów


Po zakończeniu rozgrywek w sezonie 2016 Główna Komisja Sportu Żużlowego zdecydowała się o zmianie formuły zmagań zespołowych juniorów.
W miejsce Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski oraz Ligi Juniorów powołano Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Dzięki temu zawodnicy mieli więcej okazji do startów, a tym samym podnoszenia swoich umiejętności.
O młodzieżowe mistrzostwo walczyły wszystkie zespoły zgłoszone do zmagań ligowych, w tym występujący gościnne w lidze polskiej, łotewski Lokomotiv Daugavpils, a drużynę tworzyło trzech zawodników oraz rezerwowy.

W pierwszym roku rywalizacji zespoły zostały podzielone na trzy grupy eliminacyjne, z których do półfinałów awans uzyskały cztery najlepsze drużyny oraz dwie najlepsze drużyny z piątych miejsc. Drużyny, które zostały sklasyfikowane na miejscach 1-7 w części półfinałowej awansowały do finału. W zawodach rund eliminacyjnych i półfinałowych, drużyny otrzymywały tzw. małe punkty i duże punkty meczowe: I m - 6 pkt, II m - 5 pkt, III m - 4 pkt, IV m - 3 pkt, V m - 2 pkt, VI m - 1 pkt, VII m - 0 pkt. Jeżeli dwie lub więcej drużyn kończyły zawody eliminacyjne z taką samą sumą punktów biegowych, klasyfikowane były na tych samych miejscach, a punkty z zajętych miejsc dzieliło się po równo pomiędzy te drużyny.
Końcowa klasyfikacja w eliminacjach, półfinałach i finale DMPJ była ustalona poprzez uszeregowanie drużyn według liczby zdobytych przez nie punktów dużych i małych.

Prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski tak komentował te zmiany: Takich kroków potrzebujemy. Wprowadziliśmy nowe regulacje dotyczące szkolenia i tego tematu nikt nie zamierza odpuścić. Ten proces musi ruszyć, bo w przeciwnym razie dyscyplina nie będzie się rozwijać. Powołaliśmy DMPJ, bowiem różnica pomiędzy osiemnastolatkiem z Gorzowa i Krosna wcale nie musi być, aż tak widoczna. Zależy nam na tym, żeby dochodziło do takiej rywalizacji. Drużyny będą początkowo składać się z trzech zawodników, ale w ciągu sześciu lat planujemy rozgrywać normalne dwumecze. Takie samo stanowisko mają w tej sprawie Piotr Szymański i GKSŻ. Jest to również wniosek Zespołu Ekspertów.

W kolejnych latach nieco zmieniano regulamin rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów. Tak jak napisano w pierwszym roku tak jak napisano pierwsza faza zmagań składała się z siedmiu turniejów w każdej z trzech grup. W trzecim roku zmagań o DMPJ liczba rund została zwiększona do 12, a drużyny miały rywalizować w 4 grupach sześciozespołowych, z których do do półfinałów (14 rund) awansowały trzy najlepsze ekipy z każdej grupy oraz dwie najlepsze, spośród tych które zajęły 4 miejsca. Nowym rozwiązaniem była też instytucja gościa oczekującego. Oznaczało to, że kluby, które nie posiadały odpowiedniej kadry mogły skorzystać z niezgłoszonych do rywalizacji zawodników innych drużyn. Regulamin określał też koszty wypożyczenia zawodnika i klub wypożyczający żużlowca musiał zapłacić zawodnikowi za występ w zawodach 2000 złotych ryczałtu plus zwrot kosztów dojazdu wg stawek regulaminowych.

W roku 2020 rywalizacja sportowa stanęła pod znakiem zapytania. Powodem była pandemia wirusa Covid-19 powszechnie nazwanego koronawirusem, który na całym świecie zbierał śmiertelne żniwa. O tym jak poważna była sytuacja niech świadczy orędzie Premiera Mateusza Morawieckiego i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, który zaczął obowiązywać w nocy 14 na 15 marca i miał obowiązywać przez 10 dni, ale tak naprawdę obowiązywał do odwołania. Konsekwencją powyższej decyzji był komunikat, Głównej Komisji Sportu Żużlowego w którym poinformowano o zakazie organizacji zawodów treningowych (sparingów) oraz przeprowadzania zorganizowanych treningów na torach żużlowych do dnia 1 kwietnia 2020 r., a finalnie do odwołania. W tej sytuacji cały żużel zatrzymał się na 13 długich tygodni, a gdy powrócił wiele form rywalizacji zostało okrojonych. Dotyczyło to także DMPJ, które miały składać się z 14 rund eliminacyjnych, 14 półfinałów oraz 3 finałów. Jednak ostatecznie do rywalizacji przystąpiło szesnaście zespołów, które podzielono na cztery grupy po cztery drużyny. Każdy z uczestników gościł na swoim torze w ramach czwórmeczu trzy ekipy ze swojej grupy. Zwycięzcy grup premiowani byli awansem do finału, który zaplanowano na torze w Zielonej Górze.

Przed rozgrywkami o DMPJ w roku 2021 wprowadzono kilka dość istotnych dla młodzieżowej rywalizacji zmian. Pierwszą z nich, był rozbudowany system rywalizacji w którym wszystkie ekipy, zostały podzielone na cztery grupy czterozespołowe i piątą, w której było pięć drużyn, bowiem Leszno zgłosiło do rywalizacji dwie formacje. W eliminacjach każdy na torze gospodarza rozgrywano dwa turnieje dzień po dniu, a to oznaczało, że wszystkie zespoły czekało co najmniej 8 rund. W drugiej części najlepsza "szesnastka" (trzy czołowe zespoły oraz najlepszy z czwartego miejsca) rywalizowało w ćwierćfinałach, gdzie po 8 rundach po dwie najlepsze drużyny trafiały do półfinałów. W tej fazie zaplanowano cztery turnieje, z których po dwie drużyny awansowały do finałów. Ostateczną rywalizację również zmieniono, bowiem o medalach w przeciwieństwie do lat minionych miał zadecydować nie jeden turniej, a cztery - na torze każdego z finalistów. Zatem jak łatwo policzyć najlepsze drużyny miały przed sobą do rozegrania aż 24 turnieje, prowadzone w formie czwórmeczów. Było to jak najbardziej słuszne rozwiązanie, bo przez większą częstotliwość startów młodzi zawodnicy choć w części mieli okazję nadrobić brak startów w sezonie 2020.

Inną ciekawą zmianą, która wywołała nieco zamieszania i dyskusji, było wprowadzenie możliwości występu jednego zawodnika do lat 23. Podobna regulacja miała miejsce w sezonie 2016 w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski, szybko się jednak z tego wycofano. Tym razem ten przepis obowiązywał jednak tylko w konkretnym przypadku i brzmiał następująco:
"Wyłącznie w rundach eliminacyjnych w przypadku, gdy:
- kadra klubu liczy mniej niż 4 zawodników młodzieżowych
lub
- przedstawione zostanie 9-dniowe zwolnienie lekarskie co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego kadry klubu i na dzień zawodów klub posiada mniej niż 4 zawodników młodzieżowych zdolnych do jazdy, klub musi skorzystać z instytucji gościa, a jeśli nie istnieje aktualnie możliwość jego pozyskania, klub może zgłosić do zawodów DMPJ jednego zawodnika krajowego do 23 lat (tylko w sezonie 2021), biorąc pod uwagę rok urodzenia."

Decydując się na taki ruch żużlowa centrala miała świadomość, że w rundach eliminacyjnych trudno byłoby klubom pozyskać młodzieżowego "gościa", dlatego w klubach, w których juniorów w sezonie 2021 było mniej.

Poza eliminacjami w DMPJ, wypożyczenie zawodnika było niejako obowiązkowe i regulował to zapis:
"Klub, który ma w swojej kadrze więcej niż 5 zawodników młodzieżowych lub zakończył swój udział w rozgrywkach DMPJ, ma obowiązek udzielenia zgody na start jako "gość" swoim zawodnikom za wyjątkiem sytuacji, gdy zawodnik przebywa na 9-dniowym zwolnieniu lekarskim. W przypadku odmowy udzielenia takiej zgody lub nieusprawiedliwionego niestawienia się zawodnika "gościa" na zawodach, klub do którego przynależność ma "gość" wnosi opłatę na Fundusz Szkoleniowy Sportu Żużlowego w wysokości:
- klub Ekstraligi - 7.500 zł
- klub DM I ligi - 5.000 zł
- klub DM II ligi - 2.500 zł."

Zatem ośrodki były zobligowane do wypożyczania swoich zawodników do gościnnych występów w barwach innych ekip, gdy tylko będzie taka kadrowa możliwość lub gdy dany klub już nie będzie brał udziału w zmaganiach o DMPJ. "Gość" mógł być jednak tylko zawodnikiem krajowym do lat 21 i w całym sezonie rozgrywkowym, mógł reprezentować barwy tylko jednego klubu. Wyjątkiem była sytuacja, gdy ośrodek w którym zawodnik startował jako "gość" zakończył rozgrywki o DMPJ. Wówczas mógł on rywalizować w kolejnej ekipie.

Kolejną z nowości, którą warto podkreślić, było dopuszczenie udział jednego zawodnika młodzieżowego obcokrajowca w drugiej drużynie zgłoszonej przez dany klub do rozgrywek. Jednak w praktyce z tego przepisu mogli skorzystać tylko lesznianie, gdyż jedynie ten ośrodek wystawił do rozgrywek o DMPJ w sezonie 2021 dwie ekipy.
Finaliści
Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów
Rok Miasto miejsce
4
miejsce
5
miejsce
6
miejsce
7
2017 Toruń Częstochowa Wrocław Toruń Leszno Gdańsk Gorzów Grudziądz
2018 Gorzów Tarnów Gorzów Leszno Toruń Gniezno Rybnik Gdańsk
2019 Grudziądz Zielona Góra Częstochowa Gorzów Lublin Grudziądz Rybnik Ostrów
2020 Zielona Góra Zielona Góra Częstochowa Daugavpils Grudziądz - - -
2021 Finały na torach Częstochowa
Ostrów 2x
Lublin
Częstochowa Lublin Ostrów Daugavpils - - -
2022 Finały na torach
Ostrów
Grudziądz
Lublin
 Częstochowa
Lublin Częstochowa Ostrów Grudziądz - - -
2023 Finały na torach
Krosno
Grudziądz
Zielona Góra
Gorzów
Krosno Grudziądz Zielona Góra Gorzów - - -
      
stan na dzień
2023-12-25
medalowe zdobycze KLUBÓW w
Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów
Liczba
finałów
w mieście
Klub
2 3 - 2
2 - 1 2
1 1 - 2
1 - - -
1 - - 1
- 1 1 2
- 1 - -
- 1 - 3
- - 2 3
- - 1 1
- - 1 -
- - 1 -

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt