MORYTO Tadeusz


Urodzony 17 stycznia 1929

Mechanik w toruńskim klubie w latach 1961-1974.

Utrzymanie motocykli żużlowych w dobrym stanie nie było w owym czasie sprawą łatwą. Trzeba było poświęcić wiele czasu i wykazywać się niemałą fachowością, aby sprzęt był niezawodny. Właśnie te cechy posiadał Tadeusz Moryto, to dzięki niemu można było obserwować atrakcyjne pojedynki do ostatniego metra. Czasem jednak sprzęt zawodził, ale Tadeusz Moryto nigdy nie tracił poczucia humoru i odpowiedzialności za sprzęt toruńskiej drużyny

Żużlowymi motocyklami zajmował się jeszcze w czasach Mariana Rose, którego po latach tak wspomina w swoich opowieściach:
Dla mnie najlepszym zawodnikiem w toruńskiej Stali w tamtych latach był Marian Rose. Gdyby bardziej o siebie dbał mógł zostać nawet mistrzem świata, bo talentu mu nie brakowało. Bardzo przeżywał każdy bieg, przed zawodami nie mógł jeść. Kiedy jednak stawał na starcie był jak odmieniony. Zawsze mawiał "kto przede mną ten mój wróg". Zwykle prosił abym był podczas jego startów, w jakiś sposób podnosiło go to na duchu. Podobnym zawodnikiem w późniejszym okresie był Wojciech Żabiałowicz, który tak jak Rose swoją normę zawsze wykonał. Lubiłem swoich zawodników byliśmy tak jak jedna rodzina. Zrezygnowałem z pracy dla żużla gdy chcieli przenieść mnie do Grudziądza. Tyle serca ile włożyłem w pracę w Stali, drugi raz nie mógłbym już z siebie dać.

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt