MACEC Stowarzyszenie Motocyklowe Krajów Europy Środkowej, skupia cztery federacje, polską (PZM), ukraińską (FMU), słowacką (SMF) i przyjętą z końcem roku 2004 białoruską (BMX).
W początkowym okresie
federacja BMX nie dysponowała żadnym żużlowym obiektem. Jednak plany reaktywacji
sportu żużlowego w Pińsku spowodowały, że przyjęto Białorusinów do federacji z
zamiarem pomocy w organizacji żużla w tym kraju.
Na czele stowarzyszenia MACEC stoi Andrzej Grodzki. Wiceprezesami są
natomiast Siergiej Latosiński z Ukrainy i Peter Lazar ze Słowacji.
Oprócz speedwaya MACEC organizuje również zawody w motocrossie, enduro,
cross-country i trialu.
Jak dotąd nie udaje się federacji przeprowadzić rywalizacji w wyścigach
drogowych z uwagi na brak torów.
W pierwszej edycji puchary wystąpili
1. Paweł Baran (Polska) 37 pkt. (11,15,11)
2. Rafał Wilk (Polska) 24 (15,9,-)
3. Janusz Ślączka (Polska) 23 (11,12,-)
4. Łukasz Golonka (Polska) 21 (9,12,-)
5. Igor Borisenko (Ukraina) 18 (-,11,7)
6. Stanislaw Burza (Polska) 16 (-,-,16)
7. Siergiej Senko (Ukraina) 16 (4,9,3)|
8. Piotr Welesyk (Ukraina) 16 (4,6,6)
9/10. Friedrich Wallner (Austria) 14 (-,-,14)
9/10. Ronny Weis (Niemcy) 14 (-,-,14)
Medaliści MACEC | ||||
Rok | Tor | |||
2004 |
3 turnieje Krosno, Lwów, Żarnowica |
Paweł Baran - PL | Rafał Wilk - PL | Janusz Ślączka - PL |
2005 |
2 turnieje Lublin, Lwów |
Daniel Jeleniewski - PL | Adam Pietraszko - PL | Rafał Wilk - PL |
2006 |
3 turnieje Krosno, Braiła, Lwów |
Andriej Karpow - UK | Janusz Ślączka - PL | Laszlo Karcagi - HUN |
2007 |
4 turnieje Krosno, Debreczyn, Braiła, Lwów |
Alexandru Toma - RUM | Grzegorz Szyszka - PL | Lorincz Attila- HUN |
2008 |
4 turnieje Lublin, Braiła, Lwów, Debreczyn |
Alexandru Toma - RUM | Kirył Cukanow - RUS | Tomasz Łukaszewicz - PL |
2009 |
2 turnieje Braiła, Lwów |
Wladimir Dubin - RUS | Kirył Cukanow - RUS | Mateusz Szostek - PL |
2010 |
2 turnieje Ostrów Bariła |
Krzysztof Stojanowski - PL |
Sławomir Drabik - PL Wlodymir Dubin - UKR |
- |
2011 |
3 turnieje Opole, ???, Równe |
Kirył Cukanow - UKR | Mateusz Borowicz - PL | Czewdar Czernew - BUL |
2012 |
3 turnieje Brali, Zielona Góra, Czerwonograd |
Andriej Kobrin - UKR | Łukasz Kret - PL | Milen Manev - BLG |
2013 | Tarnów | Jakub Jamróg - PL | Andriej Kobrin - UKR | Edward Mazur - PL |
2014 | Zielona Góra | Kobrin Andriej - UKR | Krcmar Eduard - CS | Alex Zgardziński - PL |
2015 |
3 turnieje Gorzów, Czerwonograd, Równe |
Kobrin Andriej - UKR | Lyager Andreas - DEN | Trofimow Wiktor - UKR |
2016 |
2 turnieje Leszno, Braiła |
Milan Manew - BLG | Dmytro Mostowik - UKR | Artur Czaja - PL |
2017 |
4 turnieje Czerwonograd, Gorzów, Bariła, Pardubice |
Lewiszyn Marko - UKR | Milan Manew - BLG | Dmytro Mostowik - UKR |
2018 |
4 turnieje Nagyhalasz, Lwów, Pardubice, Bariła |
Lewiszyn Marko - UKR | Milan Manew - BLG | Roland Kovacs - HUN |
2019 |
4 turnieje Nagyhalasz, Rawicz, Bariła, Pardubice |
Lewiszyn Marko - UKR | Tudzież Mateusz - PL | Stanisław Melnyczuk - UKR |
2020 |
1 turniej Nagyhalasz |
Cierniak Mateusz - PL | Fazekas Dennis - HUN | Manew Milan - BLG |
2021 | zawodów nie rozgrywano | |||
2020 |
cykl turniejów Nagyhalasz |
Chmiel Robert - PL | Leviszyn Marko - UKR | Szymura Bartosz - PL |
2022 |
cykl turniejów Nagyhalász, Žarnovica, Pardubice, Krosno, Braiła |
? | ? | ? |
2023 |
2 turnieje Pardubice, Braiła |
Stanisław Melnyczuk - UKR | Vlakovic Jakub - SŁO | Macek Jan - CZE |