ZAKRZEWSKI Alfons


Urodzony 27 listopada 1918 roku w Toruniu

Można uznać go za prekursora motocyklizmu w powojennym Toruniu. Należał do czołowych toruńskich żużlowców lat powojennych i początku lat pięćdziesiątych. Karierę rozpoczął na NSU 350ccm w roku 1948. Startował w toruńskim Klubie Motocyklowym, a potem Gwardii Toruń. W roku 1951 został powołany do ścigania się w centralnym ośrodku milicyjnej Gwardii w Bydgoszczy. Nie był to pierwszy przypadek, że bydgoszczanie "skaperowali" perspektywicznego zawodnika toruńskiego do swojego klubu. Na szczęście klub bydgoski wyraził zgodę, aby toruński wychowanek startował na motocyklach tzw. "przystosowanych" również w macierzystym klubie. Ściągnięcie Zakrzewskiego przez działaczy bydgoskich było nader uzasadnione, bowiem u progu sezonu 1951 wspólnie z Raniszewskim wywalczył pierwszą ligę żużlową dla Bydgoszczy. A było to 23 kwietnia 1951 roku kiedy to bydgoscy działacze zaproponowali współdziałanie gwardzistom z Torunia i doszło do testmeczu/barażu na linii Rzeszów - Bydgoszcz - Poznań, który miał rozstrzygnąć o awansie do pierwszej ligi. W składzie obok jednego zawodnika bydgoskiego (Józef Buda) pojawił się właśnie Zakrzewski oraz wspomniany Raniszewski i ekipa pod nazwą Gwardia Bydgoszcz awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Jednym z pierwszych sukcesów Zakrzewskiego, było wywalczenie w Lesznie w roku 1953 wspólnie z Jerzym Wierzchowskim (zdobywcą 3pkt.), Henrykiem Mielnikiem (6pkt.) i Tadeuszem Jaworskim (1pkt) wywalczył tytuł I wicemistrza kraju w kategorii motocykli tzw. "przystosowanych" - Zakrzewski (4pkt.). Drugie miejsce w zawodach, było o tyle sensacyjne, że w latach wcześniejszych PZM nie dopuścił zawodników z Torunia do eliminacji w tworzącej się Polskiej Ligi Żużlowej, uzasadniając to zbyt słabym potencjałem zespołu, a przecież ci sami zawodnicy tworzyli podstawy żużla w grodzie Kopernika.

Obok ścigania się Zakrzewski służył radą i pomocą innym zawodnikom. W roku 1958, kiedy to w Toruniu ponownie podjęto się reaktywowania żużla, poprowadził zawodników ówczesnego LPŻ-tu podczas obozu treningowego, w którym jako instruktorzy wystąpili zawodnicy warszawskiej Legii.

Pan Alfons zmarł 10 lutego 2007 roku.

Po latach kolega z zespołu Jerzy Wierzchowski tak wspomina m.in. Zakrzewskiego:
-Każdy z naszej paczki miał swój pseudonim. Alfons Zakrzewski zwany był Fuksem, Zbigniew Raniszewski to Binio, Henryk Mielnik - Pupilek, Tadeusz Jaworski - Tata, Bolesław Jeżewski  - Karchan, a na mnie wszyscy mówili Kot...

Galeria Alfonsa Zakrzewskiego

Zdjęcia w galerii chronione są prawem autorskim
i używanie zdjęć poza tą witryną
wymaga zgody właściciela zdjęć oraz autorów poniższych fotografii

       
       
       

Podziękowania dla Pani Elżbiety Zakrzewskiej żony Pana Alojzego
oraz Marty Kamińskiej za udostępnienie zdjęć

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt