WOLENDER Paweł

Urodzony w 01 listopada 1994 roku.

Wychowanek toruńskiego klubu. Żużlową licencję uzyskał w Toruniu, dnia 31 lipca 2012 roku.

W roku 2012 prężnie zaczęło działać Stowarzyszenie "Stal", które zawiązało się w roku poprzednim, a jego zadaniem było szkolenie młodzieży. Młodych toruńskich adeptów prowadził Jan Ząbik, który organizował zajęcia na miejscowym lotnisku, gdzie toruński klub zbudował dwa minitory - większy, 265-metrowy oraz w środku mniejszy 125-metrowy. Toruński coach znany ze swojego zamiłowania do przekazywania wiedzy młodym adeptom żużla, praktycznie każdą wolną chwilę spędzał z młodymi żużlowcami i dogląda młodzieżowych torów.

Efektem tej pracy byli kolejni żużlowi adepci, którzy w dniu 31 lipca przystąpili do egzaminu na licencję żużlową. Wśród nich znalazł się Paweł, ale jak to zwykle bywa po zdaniu licencji nie dane było młodemu zawodnikowi stanąć pod taśmą w meczu ligowym w barwach Apatora w sezonie AD 2012 i swoje umiejętności rozwijał tylko na treningach. Młody zawodnik od dziecięcych lat interesował się speedwayem, aż w końcu pod koniec października 2011 przyszedł do klubu i zapisał się do szkółki. Mocno trenował na małym torze i bardzo miło wspomina tamten czas, ponieważ jak twierdzi dużo z niego wyciągnąłem, a przede wszystkim technikę jazdy.
U progu kariery chciałby jak najwięcej jeździć by podnosić swoje umiejętności.

Z końcem sezonu 2012 pojawiła się szansa dla zawodnika na regularne starty w rezerwowej drużynie Unibaxu Toruń, która miała wystartować w sezonie 2013 w drugoligowej rywalizacji. Niestety projekt ten został przesunięty w czasie i zawodnik zadebiutował jedynie w oficjalnych zawodach w Lidze Juniorów i torze w Gnieźnie zdobył pierwszy punkt dla klubu z Torunia. Ścigał się też w pomorskich rozgrywkach młodzieżowych, w których to na zakończenie sezonu AD 2013 został Młodzieżowym Drużynowym Mistrzem Pomorza.

Co prawda Paweł został zgłoszony do składu w rozgrywkach ligowych podczas meczu finałowego w Zielonej Górze i miał duże szanse pod nieobecność kontuzjowanych Chrisa Holdera i Tomasza Golloba po raz pierwszy wystąpić w meczu ligowym. Niestety działacze toruńscy oddali mecz walkowerem i na ligowy debiut zawodnik musiał poczekać do następnego sezonu.
A w kolejnym sezonie kariera Wolendera zastanawiała wielu kibiców. Niby zawodnik spędził na żużlowym motocyklu cztery sezony, ale zrozumienie jazdy w lewo nadal stanowiło dla niego wielkie wyzwanie. Zawodnik z takim doświadczeniem powinien wykazywać zdecydowanie więcej pomysłu na jazdę, a młodzieżowe rozgrywki powinien kończyć bliżej turniejowego podium, a nie na końcu stawki. Niestety w przypadku Pawła Wolendera sezon 2014 było kolejnym straconym rokiem w gronie juniorów i jeśli zawodnik nie ogarnie swojej żużlowej kariery, następny sezon będzie prawdopodobnie jego ostatnim akcentem na ligowych torach. Jednym z poważniejszych turniejów których mógł się pokazać był cykl trzech turniejów pod nazwą Nice Cup. Niestety nie odegrał w turnieju na toruński torze znaczącej roli i z dorobkiem 16 punktów zajął dopiero trzynaste miejsce w klasyfikacji generalnej.
Pod koniec sezonu zawodnik został wypożyczony do pierwszoligowego Orła Łódź, z którym w rundzie play-off podjął walkę o ekstraligowe salony i co ciekawe zawodnik wywalczył na torze w Grudziądzu swoją pierwszą ligową trójkę i oby to było dobrym zwiastunem na lepszy kolejny sezon.
W sezonie 2015 zawodnik miał okazję stanąć po raz pierwszy pod ligową taśmą i wystąpił w jednym meczu i jednym biegu, niestety nie zdobył punktu, ale zapisał się w toruńskiej historii jako pełnoprawny uczestnik rywalizacji o DMP. Niestety po ligowym debiucie zawodnik nie znalazł uznania w oczach toruńskich działaczy. Nie znalazł też innego klubu zainteresowanego jego usługami i zakończył żużlową karierę.