RYDLEWSKI Aleks


Urodzony 20 lutego 2002 w Toruniu.

W sezonie 2014 prężnie zaczęła działać szkółka żużlowa i miniżużlowa, w której żużlowe abecadło wpajał młodym adeptom Stanisław Chomski, Jan Ząbik i Jacek Krzyżaniak, który tuż przed sezonem zmienił na tej pozycji Mirosława Kowalika. Celem trenerów było poprowadzenie Stali Toruń, która mogłaby przystąpić w sezonie 2015 do rywalizacji w II lidze. Stal co prawda mogła przystąpić do drugoligowej rywalizacji w roku 2014, jednak na przeszkodzie stanęły pieniądze. Dodatkowo po finale Ekstraligi roku 2013, na toruński klub nałożone zostały kary i w dużej mierze z tego powodu powołanie do rozgrywek ligowych Stali musiało być odłożone w czasie. A na występy w Stali czekali zawodnicy, którzy nie mieścili się w składzie Unibaxu oraz zgodnie z ideą Jana Ząbika cała "armia" młodych jeźdźców dla których jazda w II lidze była wielką szansą na rozwój kariery.

I właśnie wówczas pojawił się w klubie Aleks Rydlewski, który rozpoczął próbne jazdy na minitorze, pod okiem Karola Ząbika. Młody zawodnik rozwijał swoje umiejętności tylko na treningach i nie miał okazji wystartować w oficjalnych zawodach na małym torze. Po czasie jednak stwierdził, jazda na motocyklu 125 ccm, mimo że sprawiała mu sporo frajdy, była tylko jednym z etapów w sportowym rozwoju i postanowił zrobić krok w przód, stawiając czoła nowym wyzwaniom. W wakacje 2016 roku, wspólnie rodzicami, którzy akceptowali pasję syna, podjął decyzję o przeniesieniu się na duży tor. Na przełomie sierpnia i września pierwszy raz dosiadł motocykla o pojemności 500ccm i z miejsca zrozumiał, że właśnie tego szukał w speedwayu. Ciężka praca i wytrwałość zaowocowały w kolejnym roku uzyskaniem licencji, już za pierwszym podejściem, a stało się to dnia 7 sierpnia 2017 roku w Rybniku.

Po zdaniu pierwszego żużlowego egzaminu, pod okiem trenera Roberta Kościechy zdobywał kolejne żużlowe szlify i liczył na systematyczne postępy, doskonalenie techniki i opanowanie bezpiecznej jazdy, w której nie ucierpi on sam, ale też koledzy z toru. Takie podejście zawodnika do niebezpiecznego sportu jakim jest żużel podobało się trenerowi, który w takich oto słowach komplementował młodego chłopaka: "w roku 2016 robiliśmy nabór do szkółki i wówczas pojawił się Aleks. Przez rok poczynił jednak takie postępy, że mógł zostać zgłoszony do egzaminu licencyjnego. Nie miał zbyt wielu okazji do startów, ale po uzyskaniu żużlowych papierów, ma za sobą już pierwsze zawody i widać było jak cały czas był zestresowany. Zdobył jednak już pierwsze doświadczenie i to na pewno będzie procentowało".

Sportowym idolem Aleksa jest Robert Kubica, którego młody chłopak podziwia szczególnie za to, że po ciężkiej kontuzji po 6 latach walczy o powrót do zawodowego ścigania w F1. W żużlu ogromnym autorytetem darzy Grega Hancocka, jednak gdy Aleks podpatruje technikę jazdy innych zawodników skupia się na żużlowcach podobnego wzrostu (mimo młodego wieku ma 183 cm wzrostu więc jak na żużlowca jest dość wysoki) i tu szczególnie podziwia Tomasza Golloba, Piotra Protasiewicza czy Jasona Doyla.

Aleks w nieco ponad miesiąc doczekał się debiutu w oficjalnych zawodach, a było to w dniu 6 września 2017 roku podczas 5 rundy Nice Cup. W zawodach tych świeżo licencjonowany jeździec miał za zadanie cało i zdrowo odjechać cztery meczowe biegi i powalczyć o jakiekolwiek punkty. Zadanie to zostało wykonane, bowiem zdobył 2 pkt. i w trzynastoosobowej stawce zajął jedenaste miejsce. W ligowym składzie pojawił się po raz pierwszy rok później, bo w dniu 19 sierpnia, kiedy to Jacek Frątczak powołał go na mecz we Wrocławiu, bowiem kontuzji doznał Daniel Kaczmarek. W zawodach jednak nie wystartował, bo zmieniał go Jack Holder, ale jak sam podkreśla, było to cenne doświadczenie, ponieważ mógł zobaczyć zawody i poczuć ligowe emocje z pozycji parkingu.
Ponownie do ligowej prezentacji wyszedł rok później i ponownie nie pojawił się pod taśmą. Było to o tyle dziwne, że jego starsi koledzy spisywali się fatalnie, a Aleks ciągle rozwijał swoje umiejętności choć w zawodach młodzieżowych młodzieżowych nie dotarł do żadnego w finałów. Nic więc dziwnego, że w głowie zawodnika i trenerów sezon 2020 miał być przełomem w karierze zawodnika. Sprzyjać temu miały toru pierwszoligowe, na które po nieudanym sezonie z hukiem spadł toruński klub. Aleks został jednak w klubie który go wychował, bo wiedział, że  pierwszoligowych torach było znacznie łatwiej o ligowy debiut. Pomóc miała w tym zimowa przerwa, która miała być solidnie przepracowana przez młodego jeźdźca, aby unikać upadków i kontuzji, które wytrącały go z rytmu startowego.

Czy Aleks w najbliższym czasie, będzie miał okazję stać się czołową postacią młodzieżowej formacji Aniołów?
Czy nie skończy jako kolejny zmarnowany zawodnik z licencją uzyskaną w toruńskiej szkółce żużlowej?
Czas pokaże.

Osiągnięcia
DMPJ 2018/4

Kluby w lidze polskiej
2017-
-aktualnie

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
2017 - - - - - -
2018 1 - - - - -
2019 1 - - - - -

Zdjęcie: Tomasz Berent.

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt