MIELNIK Henryk


Urodzony 15 listopada 1926 roku w Bydgoszczy

Zawodnik, który zapoczątkował wielkie ściganie w Toruniu. W roku 1946 ścigał się w nietypowych konkurencjach na torze przy ulicy Szosa Chełmińska (późniejsza Bema). Konkurencje w których uczestniczył to m.in. wyścigi z jajkiem na łyżce, z cylindrem na głowie czy otwartym parasolem.

Mielnik ścigał się także z rywalami.
W latach 30 modne było ściganie się na dystansie 5 okrążeń - eliminacje i 10 okrążeń - finał.
Dodatkowo podział dotyczył pojemności silników motocykli. Mielnik ścigał się na angielskim ASJ, a po wojnie ścigał się w Gwardii na motocyklach przystosowanych, by w 1959 roku wystartować w lidze żużlowej w barwach LPŻ, ale to był jego ostatni sezon pod znakiem ścigania.

Po latach tak wspomina nie tylko Mielnika inny prekursor toruńskiego żużla Jerzy Wierzchowski, który w późniejszym czasie należał do czołowych toruńskich żużlowców Najpierw w Toruńskim Klubie Motorowym (TKM), potem w Gwardii i LPŻ.
-Każdy z naszej paczki miał swój pseudonim. Alojzy Zakrzewski zwany był Fuksem, Zbigniew Raniszewski to Binio, Henryk Mielnik - Pupilek, Tadeusz Jaworski - Tata, Bolesław Jeżewski  - Karchan, a na mnie wszyscy mówili Kot, bo mama zawsze zostawiała w warsztacie dla mnie mleko, a przy tym kiedy zdarzała mi się jakaś kraksa na torze zawsze wstawałem i jechałem dalej.

15 listopada 1953 roku zawodnik odniósł jeden z największych sukcesów, a mianowicie w Lesznie Mielnik (zdobył 6pkt.) wspólnie z Alojzym Zakrzewskim (4pkt.), Jerzym Wierzchowskim (3pkt.) i Tadeuszem Jaworskim (1pkt) wywalczył tytuł I wicemistrza kraju w kategorii motocykli tzw. "przystosowanych". Drugie miejsce w zawodach, było o tyle sensacyjne, że w latach wcześniejszych PZM nie dopuścił zawodników z Torunia do eliminacji w tworzącej się Polskiej Ligi Żużlowej, uzasadniając to zbyt słabym potencjałem zespołu, a przecież ci sami zawodnicy tworzyli podstawy żużla w grodzie Kopernika.

Zmarł 3 maja 2015 roku.

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
1959 - - - - - -

Podziękowania dla Marcina Rygielskiego za udostępnienie zdjęć
ze zbiorów Andrzeja Garczyka

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt