CISOŃ Waldemar

Urodzony 31 lipca 1966 roku.

Z rodzinnego podtoruńskiego Raciniewa trafił do szkółki bydgoskiej Polonii. W barwach toruńskiego Apatora zadebiutował w meczu ligowym w roku 1984 i był to jego jedyny ligowy sezon w "Anielskich" barwach.  Cisoń okazał się podobnie jak ówcześni juniorzy toruńscy zbyt słabym zawodnikiem na pierwszoligowe tory, a ponadto nabawił się ciężkiej kontuzji, by po jej wyleczeniu w roku 1986 pojawić się w barwach drugoligowego GKM-u Grudziądz. Po sezonie powraca do Polonii Bydgoszcz, której barw broni w latach 1987-1991. W roku 1991 dodatkowo startował na zapleczu pierwszej ligi również w barwach Polonii bowiem, klub znad Brdy zgłosił drugi zespół do rozgrywek drugoligowych. Z Bydgoszczy zawodnik przenosi się na na dwa sezony do Polonii Piła (1992-1993), która w niedługim czasie miała dorównać do polskiej czołówki klubów żużlowych. Ostatnim przystankiem w karierze Cisonia był Start Gniezno, dla którego zdobywa punkty w roku 1994 i po tym sezonie kończy karierę.

Po skończonej karierze zawodnik usunął się nieco w cień żużlowych wydarzeń, to śledził je w mediach i pojawiał się na stadionach podczas ważnych wydarzeń żużlowych.

Po skończonej karierze zawodnik usunął się nieco w cień żużlowych wydarzeń, choć jeszcze jako młodzieżowiec zdobył uprawnienia i przez pewien czas prowadził szkółkę w Polonii Bydgoszcz. Z czasem zrezygnował również tego zajęcia i śledził żużlowe wydarzenia w mediach oeraz pojawiał się na stadionach podczas ważnych wydarzeń żużlowych. Na spotkaniu byłych żużlowców Polonii Bydgoszcz po rozmowie z Jackiem Woźniakiem i dowiedział się o możliwość ubiegania się o licencję komisarza toru i tak powrócił do żużlowej rodziny. Funkcja komisarza spowodowała, że został zauważony przez kluby i gdy w Polonii Piła menedżerem został Ryszard Dołomisiewicz, który przypomniał sobie, że Waldek Cisoń prowadził szkółkę w Bydgoszczy otrzymał propozycję od pilskich działaczy objęcia posady trenera młodzieży, którą przyjął. I tym sposobem powrócił do klubu w którym ścigał się przed trzydziestu laty. Niestety musiał pożegnać się z pracą jako komisarz toru, bowiem łączenie tych dwóch funkcji nie było możliwe. Po objęciu nowej funkcji były zawodnik tak skomentował swoje nowe wyzwanie: "30 lat temu, w 1992 roku Polonia Piła się reaktywowała i ja trafiłem tu tam jako zawodnik. Teraz klub podobnie się reaktywuje, a ja do niego wracam już w roli trenera. Będę odpowiedzialny za młodzież. A ponieważ juniorzy są w składzie pierwszego zespołu to będę starał się pomóc zarówno im, jak i całemu zespołowi. Na razie nie mamy żadnych zawodników więc zobaczymy kim będziemy dysponować. Na pewno jako nowy klub chcemy ruszyć ze szkółką - plany i marzenia są, podstawą jest ich realizacja. Chcemy też szkolić w miniżużlu. Wszystko będziemy wdrażać stopniowo, by nawiązać do sukcesów klubu w którym zaczynałem. Na tę chwilę jednak wszystko się tworzy i powoli kompletujemy sprzęt. I tak jak powiedziałem musimy skupić się na kandydatach na żużlowców. Pamiętam jak było poprzednio, gdy dzieci i młodzież bardziej garnęły się do sportu. W Pile zawsze było jednak zapotrzebowanie. Ten stadion jest tak umiejscowiony, że jak tylko motocykl zawarczał, to ludzie przychodzili. Mam nadzieję, że będą przychodzić na stadion i chętni będą. Z pierwszego naboru najbardziej znanym zawodnikiem był pilanin Marceli Dubicki, pół roku później przyszedł Rafał Kowalski. Chętnych było wielu i nie dla wszystkich starczało czasu. Pojawiły się jednak wyniki. Na pewno przede mną dużo pracy, ale się tego nie obawiam".

10 marca 2022 PZM poinformował, że Waldek zyskał uprawnienia instruktora sportu żużlowego, a wspólnie z nim swoje licencje odebrali również trenerzy sportu żużlowego Rafał Dobrucki oraz Stanisław Chomski i Robert Kempiński oraz inni instruktorzy Kamil Brzozowski, Piotr Świderski oraz Robert Ruszkiewicz. Z kolei licencje menadżer sportu żużlowego otrzymał Paweł Piskorzoraz Robert Jabłoński.

Mimo upływu lat Waldek Cisoń nie bał się wyjechać na tor i ścigać się z byłymi kolegami z toru, jak choćby podczas retro derbów w roku 2019 organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu, Stal Toruń oraz Bohaterów Czarnego Gryfa. Wystąpił wówczas po stronie bydgoskiej Polonii.

Osiągnięcia

DMP

1987/2; 1988/3, 1990/3

MDMP

1987/3
MIMP 1987/9
MMPPK 1987/2

Kluby w lidze polskiej
1983 1984 1986 1987-
-1991
1992-
-1993
1994

Wyniki ligowe zawodnika w barwach toruńskich
Sezon mecze biegi punkty bonusy Średnia
biegowa
Miejsce w
ligowym rankingu
1984 4 13 2 - 0,154 nklas (44)





zdjęcia pochodzą z retro derbów 2019

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt