KAMIŃSKI Andrzej
artysta fotografik

Urodzony 6 października 1940 roku.

Rodowity torunianin, artysta fotografik, członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP. W latach 1964-78 członek Toruńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Długoletni fotoreporter Ilustrowanego Kuriera Polskiego, Gazety Toruńskiej, a od 1967 roku związany z toruńskim dziennikiem Nowości. Współpracował z CAF-em, a na swoim koncie ma prace publikowane w czasopismach krajowych, zagranicznych oraz wydawnictwach książkowych i albumowych.
Do jego ulubionych tematów należą, fotoreportaż, portret, fotografia krajoznawcza i sportowa.

Ze sportem związany od zawsze. Niewielu zapewne wie, że Pan Andrzej to były sztangista, a także uczestnikiem zawodów kulturystycznych w ówczesnej kategorii do 168 cm.
Swoją karierę związał jednak z fotografią.
Przez lata uchodził w regionie za jednego z ważniejszych fotoreporterów e regionie, którego zdjęcia publikowała nie tylko prasa lokalna.
Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a dodatkowo posiada dyplom artysty fotografika.
Wiele zdjęć użytych w całym wortalu jest autorstwa Andrzeja Kamińskiego.

Pierwsze zawody żużlowe a dokładniej wyścigi motocyklowe na żużlowej bieżni Kolejarza przy ulicy Gen. Bema w Toruniu oglądał na początku lat pięćdziesiątych.
Utrwalanie tej dyscypliny sportu na błonie fotograficznej zaczął prawie dziesięć lat później.

Z obiektywem kamery towarzyszyłem toruńskim żużlowcom pod znakiem TKM, Stali, Apatora i robi to nadal choć już w znacznie mniejszym stopniu od ponad czterdziestu lat.
A na fotografiach utrwalił nie tylko fragmenty żużlowych pojedynków na torze, ale i sylwetki zawodników w życiu codziennym, w domu członków rodziny, towarzyszył im w chwilach radosnych i smutnych.

Fotografuje wszystko co godne jest oka fotoreportera, a Jego pasja do speedwaya sprawia, że zatrzymuje w kadrze już drugie pokolenie toruńskich żużlowców.

To m.in. zdjęcia Pana Andrzeja uświetniają wiele stron prasowych i publikacji na temat żużla. Z biblioteki toruńskiego kibica należy jednym tchem wymienić z całą pewnością najbardziej wartościową pozycję a mianowicie Anioły na torze, w której to toruński fotoreporter zamieścił szereg swoich zdjęć.

11 maja 2017 roku w fotogalerii w toruńskim Domu Muz zaprezentowano 60 portretów znanych torunian, wykonanych aparatem mistrza w latach 1970 - 2000.
Hasło przewodnie wystawy brzmiało "Ocalić od zapomnienia" i było impulsem dla artysty, który swoim zdjęciami chciał przypomnieć i odtworzyć wydarzenia związane z uchwyconymi portretami na przestrzeni lat.

Ocalić od zapomnienia - to hasło wcale nie wymyślone przeze mnie było impulsem prezentacji tych zdjęć. W moim archiwum mam zdjęcia znanych i mniej znanych torunian, różnych zawodów i profesji. Portrety niepozowane, utrwalone przy okazji różnych wydarzeń, uroczystości, imprez, spotkań. Wielu z  nich nie ma już wśród nas. Chciałem te twarze przypomnieć i jakby odtworzyć zdarzenia i wspomnienia z nimi związane.

Andrzej Kamiński

 

Żużlowa galeria zdjęć Andrzeja Kamińskiego
Zdjęcia w galerii chronione są prawem autorskim
i używanie zdjęć poza tą witryną
wymaga zgody Andrzeja Kamińskiego autora poniższych fotografii

Mecz na stadionie przy ul Bema
zdj. Alojzy Czarnecki rok 1946
Stadion przy ulicy Bema Stadion przy ulicy Bema
mecz piłkarski z roku 1950
Stadion przy ulicy Bema
mecz piłkarski z roku 1968
pożegnanie z torem
Tadeusza Jaworskiego
Lekarze
Makacewicz i Chojnacki
Toruńscy działacze żużlowi
od lewej: Walczak, Hartman, Bata, Tadeusz Nalaskowski, Lorek, Makacewicz
 

Marian Rose

  Marian Rose i Jan Ząbik Start do biegu z prawej Marian Rose  
   
  gala mistrzów sportu w roku 1966  
   
Zdjęcie przed tragicznym meczem w Rzeszowie Marian Rose popija oranżadę Zenon Plech tryumfator memoriału Zenon Plech wręcza kwiaty Matce Mariana Rose
 

Pogrzeb Mariana Rose

kondukt pogrzebowy tłumy na pogrzebie wieniec niosą Osmański i Kowalski wieniec niesie delegacja z Wrocławia
delegacja PZM i Apatora motocykle prowadzą Lipertowicz i Załuński kondukt pogrzebowy motocykl prowadzi Jan Ząbik
trumnę niosą Załuński i Plewiński wieńce nad grobem Wierzchowski i Romanowski nad grobem Matka Helena

 

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt