motocykl nsu

Niemiecka firma NSU - Neckarsulmer Fahrzeugwerke AG - zlokalizowana w miejscowości Neckarsulm istniejąca od 1873 roku, już w 1901 roku rozpoczęła produkcję mechanicznych jednośladów. Był to początek, jednej z najważniejszych na świecie wytwórni motocykli, która przyczyniła się do rozwoju wielu nowoczesnych konstrukcji. Od samego początku, konstrukcje motocyklowe firmy NSU, cechowała nowoczesność rozwiązań, precyzja wykonania i niezawodność w eksploatacji. Potwierdzeniem tych faktów były liczne sukcesy w sportach motorowych, jak również uznanie wśród klientów.
Jednak, krokiem milowym w rozwoju firmy było zaangażowanie pod koniec lat 20-tych konstruktora Wiliama Moore’a, pracującego wcześniej dla angielskiej wytwórni Norton. Opracowana przez niego konstrukcja NSU 500 SS (rysunek obok wersji zmodyfikowanej w późniejszym okresie), nawiązująca do wcześniejszych wyspiarskich konstrukcji, okazała się strzałem w dziesiątkę. Zastosowanie jednocylindrowej jednostki napędowej z rozrządem OHC, sterowanym wałkiem królewskim, zabudowanej w lekkiej konstrukcyjnie ramie, stworzyło nowoczesny pojazd, który pozostawił daleko w tyle motocykle konkurencji. Fabryczni kierowcy dosiadający motocykli 501 SS święcili triumfy na licznych zawodach, deklasując inne marki. Był to fakt o kolosalnym znaczeniu dla dalszych losów firmy NSU.

Dzięki umiejętności wyczucia rynku i wykorzystania sukcesów sportowych konstrukcji Moore’a, wytwórnia NSU postanowiła dostarczyć na rynek motocykle, wyglądem przypominające znany powszechnie model SS. O odwadze rynkowej i nowoczesności konstrukcji niech świadczy fakt, że na początku lat 30-tych, nieliczne wytwórnie motocykli oferowały w swoich pojazdach silniki z rozrządem górnozaworowym, standardem były ciężkie i mało wydajne silniki SV (rysunek po prawej), kosztowne w eksploatacji.
W porównaniu do ówczesnych ciężkich konstrukcji, zwłaszcza niemieckich, modele S/OS marki NSU stanowiły kwintesencję stylu lekkości w konstrukcji i sprawności, połączonej z niezawodnością (oczywiście na miarę lat 30-tych), a przy tym były przystępne cenowo.

Obniżenie ceny całej serii motocykli OSL, uzyskano poprzez:
- zastosowanie zunifikowanych części, stosowanych we wszystkich modelach, np.: pompa oleju, manetki kierownicy, napęd licznika;
- stosowanie do różnych pojemności silników w obrębie grupy. (201/251 oraz 351/501/601), tych samych odlewów wyjściowych podzespołów, różnica polegała tylko na ich późniejszej obróbce; (stąd obecnie kłopoty w odróżnieniu poszczególnych pojemności silników)

Wypuszczając na rynek całą rodzinę motocykli pojemności od 198 ccm do 599 ccm, z singlowymi silnikami i rozrządem OHV, firma NSU wprowadziła nowe oznaczenia handlowe, które tłumaczono tak:
    O – Obergesteuert – dosłownie „górne sterowanie” – rozrząd górnozaworowy;
    S – Sport – nawiązanie do modelu SS;
    L – Luxus – ta literka pojawiała się przy dodatkowym wyposażeniu motocykla, np. tachometr, elektryczny sygnał dźwiękowy;
    T – Touren – turystyczny. (ten model pojawił się dopiero w 1936 r.)

Sukces sprzedaży modeli OS, przy jednak wysokiej cenie w stosunku do motocykli konkurencji, wymusiło zainteresowanie się klientem mniej zamożnym, ale także chcącym mieć "sportowy" motocykl NSU.
W tych okolicznościach w lutym 1933 roku, wprowadzono na rynek model NSU 201 S, motocykl bazujący na rozwiązaniach modeli 351/501 S/OS. Pojazd powstał z wykorzystaniem nadwozia stosowanego w produkowanych modelach Z175 i Z201 z silnikami dwusuwowymi. W zmodyfikowanej do potrzeb nowego pojazdu ramie, zabudowano czterosuwowy silnik z rozrządem OHV o pojemności 198 ccm i mocy 8 KM. Silnik miał suchą miskę olejową oraz ciśnieniowe smarowanie układu korbowo-tłokowego i układu rozrządu. Zbiornik oleju umieszczono z przodu jednostki nadając całości charakterystyczny i rozpoznawalny do dzisiaj kształt. Napęd powierzono przekładniom łańcuchowym i 3 stopniowej skrzyni biegów sterowanej ręcznie.
Motocykl NSU 201 S/OS spotkał się z dużym zainteresowaniem klientów. Uzyskano lekką konstrukcję, o dużej ekonomice eksploatacji i niskiej cenie, a to musiało zapewnić sukces handlowy i tak się stało!
Idąc za ciosem popularności 201 OS, już pod koniec roku 1933, wprowadzono model 251 OS. W motocyklu bazującym na modelu 201 OS, zastosowano silnik o zwiększonej pojemności poprzez zwiększenie średnicy cylindra do 64 mm, co dało w rezultacie jednostkę o pojemności 242 ccm i 10 KM. Konstrukcja ta, dała początek ponad dwudziestoletniej historii pojazdu oddającego przeciętnemu użytkownikowi namiastkę sportowej charyzmy modelu SS.

Charakterystycznym wyróżnikiem „małych” modeli OSL tj, od 201 OS/OSL poprzez 251 OS/OSL do 351 OT stał się zbiornik oleju, stanowiący integralną część skrzyni korbowej silnika i umieszczony w jego przedniej części. Takie umiejscowienie zbiornika oleju, zapewniało lepsze chłodzenie oleju, jak również dawało spore obniżenie środka ciężkości, w porównaniu do konstrukcji ze zbiornikiem umieszczanym, w innych motocyklach, pod siodłem kierowcy.
Oprócz tego, należy wymienić, charakterystyczny dla całej rodziny OSL, układ napędowy:
    - Jednocylindrowy 4-suwowy silnik z suchą miską olejową z rozrządem ohv,
    - Pojedynczą rurową osłona lasek popychaczy zaworowych, przypominającą osłonę wałka królewskiego;
    - Oddzielną skrzynię biegów;
    - Przeniesienie napędu z silnika na skrzynię i na tylne koło realizowano za pomocą przekładni łańcuchowych i umieszczono z lewej strony.

W motocyklach NSU 201 i 251 OS/OSL zastosowano lekką rurową ramę otwartą, której silnik był istotnym elementem nośnym, stanowiącym o sztywności całego pojazdu, uzyskano dzięki temu zmniejszenie masy pojazdu.
Koło tylne było zawieszone sztywno, a przednie - na trapezowym widelcu, resorowanym na pojedynczej sprężynie. Widelec wyposażono w amortyzator cierny skoku oraz skrętu. Motocykl wyposażono w koła o średnicy 19”.
Zbiornik paliwa typu siodłowego, mieścił 9,5 dm3 paliwa (później 11,5 dm3), zbiornik w silniku - 1,5 dm3 oleju.
Motocykle wyposażano na początku produkcji w osprzęt kierownicy, gaźnik i filtr powietrza pochodzący z firmy Graetzin, a od 1935 roku w osprzęt firmy Amal-Fischer. Jednostkę napędową wyposażono w skrzynię biegów o 3, a później o 4 przełożeniach.
Od początku produkcji motocykl wyposażony był w osprzęt elektryczny firmy Bosch. Standardowym wyposażeniem było elektryczne oświetlenie przednie i tylne, a później również sygnał dźwiękowy.

Motocykle OS/OSL produkowano na przestrzeni lat 1933 – 1954, świadczy to o jakości konstrukcji, opracowanej na początku lat 30-tych.
Na przestrzeni tych ponad 20 lat, dokonywano szeregu zmian poszczególnych elementów konstrukcyjnych motocykla, zachowując jednak niezmiennie jego sportową sylwetkę. Zmiany te powodują obecnie dużo problemów przy próbie rekonstrukcji motocykli tej marki. Powstają sytuacje, że zdobyta część do motocykla NSU np. 251 OSL, często nie pasuje do pozostałych podzespołów, gdyż została wyprodukowana w innym roku niż pozostałe! Lub inny przypadek, kiedy na pozór pasujące do siebie elementy, nie stanowią łącznie motocykla kiedykolwiek wyprodukowanego fabrycznie, narażając właściciela na zarzut nie rzetelnej odbudowy pojazdu.

Zmiany techniczne wprowadzane w konstrukcji motocykla 251 OSL, należy rozpatrywać w kontekście zmian dla całej rodziny „małych” OSL o pojemnościach silnika od 198 ccm, poprzez 242 ccm, do 331 ccm. Model 251 OSL był najdłużej produkowany z tych trzech pojemności motocykla, dlatego też zmian w tym motocyklu było najwięcej.

Oto jak przedstawiały się w dużym skrócie widoczne zmiany zachodzące w motocyklu.
Pierwsze serie produkcyjne oparto o nitowaną ramę z siodłem kierowcy resorowanym
na dwóch śrubowych sprężynach ściskanych. Przednie zawieszenie pochodziło w prostej linii z modeli ZD i charakteryzowało się lekką konstrukcją złożonej z dwóch blaszanych wytłoczek i miało uchwyty lampy przedniej, przykręcane 3 śrubami do powierzchni bocznych. (tak jak to widać na rycinach powyżej).
Dopiero w 1937 roku zawieszenie tej wersji zastąpiono nową wersją o wzmocnionej konstrukcji i innym sposobie mocowania lampy przedniej.
Silnik miał żeliwną głowicę z odkrytymi zaworami z układem dźwigni sterujących smarowanym ciśnieniowo dzięki arterii poprowadzonej z silnika. Ten typ silnika był stosowany w modelu 201 do końca jego produkcji do 1939 r., a w modelu 251 OSL do roku 1937, kiedy to zastosowano głowicę ze stopu aluminium, zmieniając jej konstrukcję.
Od 1937 roku silnik modelu 251 OSL wyposażano w aluminiową głowicę z zakrytym układem sterowania zaworami oraz innym cylindrem mocowanym bezpośrednio do korpusu silnika. Interesującą ciekawostką konstrukcyjną jest to, że zrezygnowano wtedy również z ciśnieniowego smarowania dźwigienek zaworowych głowicy, pozostawiając smarowanie rozbryzgowe.
Napęd z silnika był przenoszony na jednotarczowe sprzęgło za pomocą przekładni łańcuchowej, którą skryto pod blaszaną osłoną. Od 1934 roku, to przestarzałe rozwiązanie zastąpiono aluminiową szczelną obudową przekładni, co pozwoliło na zastosowanie kąpieli olejowej przekładni i sprzęgła zwiększającej wydatnie żywotność tego napędu. A samo sprzęgło systematycznie wzmacniano drugą i trzecią tarczą z wkładkami ciernymi.
Dzięki zastosowaniu ręcznej zmiany biegów w pierwszych rocznikach pozostawiono hamulec po prawej „kontynentalnej” stronie. Napęd na tylne koło przenoszony był łańcuchem na koło zębate przykręcone bezpośrednio do piasty, a bęben hamulcowy, zintegrowany z piastą po stronie prawej, jest to wyróżnik serii 1 i 2 z lat 1933-34. Koła łożyskowane na łożyskach typu rowerowego, były wzajemnie niewymienne (tył z przodem).
Od 1936 roku wprowadzono nową 4-biegową skrzynię biegów, sterowaną nożną dźwignią umieszczoną z prawej strony motocykla. Alternatywnie w ofercie handlowej występowała ręczna zmiana biegów z charakterystyczną długą dźwignią po prawej stronie zbiornika. Nożna zmiana biegów mogła być zrealizowana dzięki zmianie konstrukcji tylnego koła, gdzie w 1935 roku przeniesiono bęben hamulcowy i sterowanie hamulcem nożnym na stronę lewą. Dźwignia hamulca najpierw była uruchamiana piętą, a od 1938 roku palcami stopy.
Na bębnie hamulcowym zamocowano wieniec zębatki łańcuchowej, a koło wyposażono w łożyska kulkowe maszynowe i wygodniejszą oś przetykową, co pozwalało na demontaż koła bez demontażu układu napędowego.
Napęd tylnego koła realizowany za pomocą przekładni łańcuchowej początkowo chroniła dwuczęściowa osłona otwarta, zastąpiona w 1937 roku osłoną pełną. Zbiornik paliwa ewoluował w modelu 251 OSL niemal nieustannie, co powoduje, że można spotkać co najmniej 8 jego rodzajów.
Warunki wojenne w 1940 roku wymusiły zastosowanie nowego szerokiego korka wlewu, a około 1942 roku pojawił się na zbiorniku w polu tarczy tłoczony napis NSU. Kolejne zmiany wystąpiły dopiero w okresie powojennym.
W 1933 roku opcjonalnie za dopłatą, montowano obok lampy przedniej licznik kilometrów i prędkościomierz. Napęd licznika odbywał się za pomocą odkrytej przekładni zębatej, która została zastąpiona w 1934 roku, zunifikowaną dla wszystkich modeli OSL, przekładnią własnej konstrukcji o zamkniętej, szczelnej obudowie.
Oświetlenie przednie w motocyklach 251 OSL realizowano do 1935 roku, za pomocą lampy Bosch AS31, kiedy to zastąpiono ją lampą typu EAS 150x2, a od roku 1938 - lampą EAS 150x2T z licznikiem wewnątrz obudowy.
Od początku produkcji do roku 1938 stosowano „płytkie” błotniki, zastąpione następnie błotnikami głębokimi.
Wytwarzaniem i przetwarzaniem prądu, we wszystkich seriach NSU, zajmowało się zblokowane urządzenie prądowo-zapłonowe
- prądnica RD1/2 6/30, pochodząca z rodzimej firmy Bosch. Prądnica oprócz dostarczania prądu do odbiorników, zawierając w sobie przerywacz, odpowiedzialna była za inicjację zapłonu w motocyklu oraz regulację kąta wyprzedzenia zapłonu, regulowanego ręcznie za pomocą dźwigni na kierownicy.
Przed 1945 rokiem stosowano dwa typy prądnicy: RD1/2 o mocy 30 W i RD 1/3 o mocy 45W stosowanej początkowo w modelu 351 OT, a później wojskowej wersji modelu 251 OS WH. W modelach produkowanych w latach 1947-52 zastosowano nowe rozwiązanie, rozdzielając aparat zapłonowy mocowany od tego momentu na pokrywie rozrządu i prądnicę RD1 o mocy 45W.

Kolejne zmiany w motocykla, wiązały się z jego adaptacją do służby wojskowej w okresie II Wojny Światowej, pojawił się model 251 OS WH. Zastosowano szereg zmian konstrukcyjnych przystosowujących motocykl do warunków polowych. Między innymi: powiększono wlew zbiornika paliwa; dodano stalową płytę chroniącą silnik od spodu; wzmocniono podstawkę tylną motocykla; zastosowano nakładkę na bagażnik do szybkiego mocowania zasobników bocznych, w formie skórzanych tornistrów, później zastąpionych stalowymi skrzynkami; zastosowano wzmocnioną prądnicę.
Od 1943 roku w miarę pojawienia się polityki oszczędności aluminium dla potrzeb lotnictwa, zaczęto stosować do odlewania korpusów motocykla żeliwa. I tak pojawiła się żeliwna wersja jednostki napędowej. Z żeliwa odlewano początkowo osłony komory sprzęgłowej i obudowę skrzyni biegów, a później również korpus samego silnika.
Te wszystkie zmiany spowodowały wzrost masy pojazdu do 144 kg, co spowodowało wzrost zużycia paliwa z 2,5 do 3,0 l/100km, co mimo to pozwalało na uzyskanie zasięgu 300-350 km.

W roku 1947 w zniszczonej Europie potrzebującej taniego w eksploatacji pojazdu, szybko przypomniano sobie o sprawdzonej konstrukcji dwieściepięćdziesiątki NSU. Wznowiono produkcję motocykla wprowadzając systematycznie zmiany i ulepszenia, które w sposób jednoznaczny różnią te motocykle od produkowanych wcześniej.
W 1952 roku kończy się produkcja tej udanej konstrukcji, która mimo swoich licznych wad, dzielnie dawała sobie radę, jak na potomka wielkiego 501SS przystało. W latach 1933-52 wyprodukowano: 18 111 sztuk modelu 201 OSL; aż 67 442 sztuk modelu 251 OSL; 3 258 sztuk modelu 351 OT.

Mimo wyprodukowania w sumie ponad sto tysięcy tych motocykli, do czasów dzisiejszych przetrwało dużo części i podzespołów i nie wiele, kompletnych i sprawnych motocykli. Wynika to na pewno z tego, że te pozornie proste motocykle, wymagają sporej wiedzy i doświadczenia przy ich restauracji. A liczne zmiany w obrębie poszczególnych podzespołów na przestrzeni lat, powodują dodatkowe utrudnienie. Mimo to w wielu garażach, trwa mozolna odbudowa motocykli NSU 201/251 OSL, ich właściciel z zapałem przywracają do życia kolejne egzemplarze.

Żródło:
http://www.weteranszos.pl/index.php?s=read_news&nwsid=133

strona główna

toruńskie turnieje turnieje światowe turnieje krajowe
zawodnicy trenerzy mechanicy działacze
klub statystyki sprzęt